try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
LinuxCommunity.pl

Tłumaczenia

Zemsta hakerów

Przedstawiamy kolejny z serii historycznych esejów Erica S. Raymonda. Tym razem przeczytamy o tym, jak powstał termin "Open Source", co nie podobało się jego twórcom w "Wolnym Oprogramowaniu", jaka była historia udostępnienia kodu Netscape i co z tego wszystkiego wynikło.

Zagospodarowywanie noosfery

Co sprawia, że ludzie tworzą oprogramowanie, które rozdają za darmo? Na czym polegają różnice między Open Source a Wolnym Oprogramowaniem? Czym jest prawo własności do oprogramowania? Jakie cechy powinien posiadać idealny lider dużego projektu? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć Eric S. Raymond w swoim eseju "Homesteading the Noosphere".

Magiczny kocioł

W kolejnym ze swoich słynnych esejów Eric S. Raymond przedstawia m. in. różne konkretne argumenty przemawiające za uwolnieniem źródeł. Otwartość niekoniecznie musi oznaczać straty finansowe, czy nawet niższe zyski - wręcz przeciwnie. Poczytajmy.

Katedra i bazar

"Katedra i bazar" jest jednym z najważniejszych tekstów w historii Open Source. Choć jego autor, Eric S. Raymond, nie odgrywa już aktywnej roli w społeczności, trudno odmówić mu ogromnego wkładu w propagowanie idei otwartego kodu, zwłaszcza jako standardowego elementu infrastruktury biznesowej. Prezentowane poniżej tłumaczenie tekstu "Katedra i bazar" jest swego rodzaju historycznym dokumentem - dziś, po niemal 10 latach, możemy sami przekonać się, na ile tezy postawione przez autora okazały się prawdziwe.

Będziemy wdzięczni za wszelkie komentarze, również te dotyczące poprawek i ulepszeń tłumaczenia. Miłej lektury!

Subskrybuje zawartość